Kapat

ÇOCUK GELİŞİMİNİN ÖNEMİ

ÇOCUK GELİŞİMİNİN ÖNEMİ

Merhabalar sevgili okurlarım bugün sizlere çocuk gelişimini bilmenin önemini açıklayacağım.

Adım Adım Bebeğimm...: Çocuk Gelişiminde Sporun Önemi

 

ÇOCUK GEİLİŞİMİNİN ÖNEMİ NEDİR?

GELİŞİM; organizmanın büyüme, olgunlaşma ve öğrenmenin etkileşimiyle sürekli olarak ilerleme kaydeden değişmedir. Organizmanın döllenmeden başlayarak bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönden en son aşamaya kadar sürekli ilerleme kaydeden değişimidir.

Her döneminin kendine özgü özellikleri vardır. Bebeklik döneminde dil gelişimi özellikleri ile oyun dönemindeki dil gelişim özellikleri arasında farklılıklar bulunur. Bu farklılıklar nedeniyle çocukların farklı ihtiyaçları olur. Bu nedenle çocukların bir dönemde gösterdiği gelişim özelliği bir dönemde normal olarak görülürken, diğer dönemde problem ya da gelişimsel gerilik olarak ifade edilir. Bu nedenle bu özelliklerini bilmek çok önemlidir.

Çocukların gelişim özelliklerini bilmenin önemli noktaları aşağıda sıralanmıştır:

1)Ebeveyn ya da eğitimcilerin çocuklardan beklentilerinin gerçekçi düzeyde olması sağlar. Örneğin; iki yaşındaki çocuktan konuşmasını, dört yaşındaki çocuktan yazı yazmasını beklemek gerçekçi beklentiler olmaz. Aynı yaş grubundaki çocuklar arasında bireysel farklılıklar olabileceğinin göz önünde bulundurulması gerektiği düşüncesini oluşturmaktadır.

2)Çocukların davranışlarının nedenlerinin ele alınarak gelişim özelliklerini destekleme yönünde doğru yönlendirme yapılmasını sağlar.

3)Ebeveyn ya da eğitimciler, çocukların davranışlarını tek bir nedene bağlamak yerine farklı nedenlerin de olabileceği düşünerek farklı önlemler almaya çalışır. Örneğin; ebeveyn ya da eğitimciler, çocukların başarısızlıklarının sadece zekâ etkenine bağlı olmadığını düşünmeye başlar. Anne-Baba ve eğitimcilerin çocuklardan beklentilerini çocukların gelişim düzeylerine uygun planlamasında yardımcı olur.

4)Her gelişim döneminin farklı ihtiyaçlarının olduğu, çocukların sağlıklı ve istenen bir biçimde gelişebilmeleri için bu ihtiyaçların karşılanması gerektiği konusunda ebeveyn ve eğitimcileri yönlendirir.

Çocuk gelişiminin amacı nedir?
Çocuk Gelişimi Programının amacı; okul öncesi (0-6 yaş arası)  süreçlerini kapsamlı olarak inceleyerek, zihinsel, sosyal ve duygusal olarak bütüncül bir bakış açısı ile gelişmelerine katkıda bulunabilecek, çalışma alanı ile ilgili materyalleri hazırlayan elemanlar yetiştirmektir.

Evet, bugünkü konumuzda çocuk gelişiminin önemi ve gelişimin ne olduğunu ayrıyeten de önemli noktalarını sizlere aktarmış oldum. Bir dahaki konumuzda çocukların büyümesiyle ilgili temel kavramları anlatacağım.

ÇOCUK GELİŞİMİYLE İLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR

İnsanın nasıl büyüyüp geliştiğini ve gelişimin nasıl oluştuğunu açıklayabilmek için gelişimle ilgili temel kavramlar bilinmelidir. Bu kavramlar aşağıda şu şekilde sıralanmıştır:

1)BÜYÜME

2)GELİŞİM

3)OLGUNLAŞMA

4)ÖĞRENME

5)HAZIR BULUNUŞLUK

6)EĞİTİM

7)DÖNEM

8)KRİTİK DÖNEM

 

0 0 0 1 0 0
kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları konsomatris iş ilanları istanbul kons iş ilanları izmir kons iş ilanları bursa kons iş ilanları mersin kons iş ilanları ankara kons iş ilanları kons iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları konsomatris iş ilanları kons iş ilanları gazino iş ilanları